SAJTÓ ÉS VISSZHANG
Heti hírmondó

[2005-02-27 - DunaTV - ]

A DunaTV Heti hírmondó című műsorából

 
- Mv.: Február 25-én a kommunizmus áldozataira emlékezünk. Azért éppen ezen a napon, mert 1947. február 25-én hurcolták el Kovács
Béla kisgazda politikust, a független, plurális Magyarország jelképes alakját, aki csak hosszú évek rabsága után térhetett vissza a Szovjetunióból egy olyan országba, ahol már se függetlenséget, se pluralizmust nem talált.

- R.: A kommunizmus áldozatainak idei emléknapján a Terror Háza Múzeum kapott központi szerepet. A rettegett nyilas, majd ÁVÓ-s kínzókamraként használt épületben Mádí Ferenc államfő avatta fel a Magyar tragédia 1945 elnevezésű kiállítást. A tárlat azon 700 ezer honfitársunk szenvedése előtt állít emléket, akiket a II. világháborút követlen malenkij robotra a Szovjetunióba hurcoltak el. A birodalmat behálózó lágerrendszerben sínylődött magyarok egyharmada nem élte túl a kora reggeltől késő estig tartó rabszolgamunkát, amelyhez az őrök megaláztatása és az állati léthez hasonlító higiénés viszonyok társultak. Egy gulágot megjárt túlélő így vallott minderről: Nem emberek voltunk, csak géppótló mozgó lények, létszám, semmi több.

- Senczi Ferenc: Ugye borzasztó volt az, most nem is az, hogy mennyit kellett szenvedni, hanem az a sok megaláztatás, az emberszámba nem számítottak bennünket. Mint az állatok, valósággal úgy tereltek.

- Név nélkül: Értesítettek minket, hogy elvisznek, kényszerlakhelyre visznek, amit nem hagyhatunk el. Itt van a vidéki cím is. Ezt nagyon szépen megszervezték.

- R.: Ez pedig már a fővárosi Szenzt Margit Gimnáziumban hangzott el, ahol a többi magyarországi iskolához hasonlóan egy tanítási óra erejéig megemlékeztek pénteken a totalitárius rendszer áldozatairól.
- Nagy Botond: Sajnálattal veszem észre és látom, hogy a korombeli ifjúság igen keveset tud az itt, Magyarországon elkövetett kommunista, szocialista ténykedésekről, és rendszernek a nyomorító hatásáról.

- Thaisz Miklós történelemtanár: A kommunizmust igyekszünk objektíven tanítani, azonban természetesen felhívjuk a diákok figyelmét arra, hogy a kommunista diktatúra egy a náci diktatúrához hasonló totalitárius diktatúra volt, amelyet Magyarország is, mint a többi kelet-közép európai ország megszenvedett.

- Villányi Dóra: Természetesen meséltek róla, mivel családunkat is személyesen érintette a kommunista diktatúra, hiszen nagyszüleimet kulákoknak nyilvánították, éppen ezért elvették házukat és birtokukat. 12 órát adtak nekik arra, hogy kiköltözzenek.

- R.: A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja egyúttal a számvetésé is. Eddig egyetlen kötet, A kommunizmus fekete könyve próbált becslést, közelítő adatot adni az ideológia leple alatt létrehozott totalitárius rendszer emberveszteségéről. A szerzők számításai szerint a kommunizmus számlájára mintegy százmillió áldozatot írhatunk. Geográfiai elosztásban az a következőképpen néz ki a többi között, Szovjetunió 20 millió, Kína 65 millió, Kelet-Európa 1 millió, Afrika 1.7 millió áldozat.

- Stark Tamás történész: A kommunizmusnak a jellegzetessége volt, hogy igyekezett takargatni a rendszernek a rémségeit, és ezért egyszerűen nem állnak rendelkezésre a megfelelő források. Ez a rendszernek az egyik jellegzetessége. Titokzatosság, titoktartás.


      vissza



 




  Fejlesztette a
CENTER.HU Kft.



www.lakossagcsere.hu www.svabkitelepites.hu www.xxszazadintezet.hu www.xxiszazadintezet.hu www.terrorhaza.hu www.orwell.huwww.koestler.hu www.magyarforradalom1956.hu www.szexualisforradalom.hu www.magyarholokauszt.hu www.delvidekitragedia.hu przewoznik.terrorhaza.hu http://www.habsburg.org.hu
       Adatvédelem  |  Impresszum