SAJTÓ ÉS VISSZHANG
Európai indentitás: Szembenézni a múlttal

[2005-03-07 - Magyar Nemzet - ]

Harmadik állomásaként Budapestre érkezett a Konrád Adenauer Alapítvány rangos konferenciasorozata. A Mádl Ferenc köztársasági elnök által megnyitott többnapos, Változó Európa - Irodalom, értékek és európai identitás című nemzetközi tapasztalatcsere témája az unió bővítésével újraegyesülő kontinens nemzeti és európai identitása, a holokauszt és a kommunizmus áldozatainak emlékezete, valamint a keresztény gyökerű európai kultúra és képzés értékorientációja volt. Az idei, budapesti konferenciát harmadszor rendezték meg a sikeres prágai és gdanski tanácskozás után.

 
A Konrád Adenauer Alapítvány, az ELTE germanisztikai intézete és az And-rássy Gyula Egyetem által közösen szervezett, német nyelvű konferencia csütörtöki megnyitóján Juliusz Janusz apostoli nuncius azt mondta, az európai identitásról csak úgy lehet érdemben beszélni, ha az ember szót ejt Európa keresztény gyökereiről. Kiemelte: egyetért Klaus Weigeltel, a Konrád Adenauer Alapítvány budapesti vezetőjével, aki a konferencia programfüzeiének előszavában arról ír, hogy az államalapítással Szent István a kereszténységet összekapcsolta az európai identitással, amely most új formát öltött Magyarország európai uniós csatlakozásával. A magyarok így abban reménykedhetnek, hogy az új forma megerősíti az értékek eredeti keresztény - és ezáltal kötelezően érvényes -voltát.
 
Mádl Ferenc köztársasági elnök, a konferencia fővédnöke német nyelvű előadásában kijelentette: Európában hajlamosak azt gondolni, hogy a kelet-közép-európai országokban csak 1989-ben jött létre a demokrácia, "mi azonban úgy gondoljuk, demokráciánk ezeréves, amitől azonban átmenetileg el kellett térnünk". Hangsúlyozta: Európa újraegyesítése elképzelhetetlen lett volna a német egység újrateremtése nélkül, ami pedig a régiónk szerepe nélkül lett volna elképzelhetetlen. A mai globali-zált világban az országok igyekeznek megőrizni nemzeti identitásukat, ami az Ősi kultúra megőrzésében nyilvánul meg. Európai uniós tagságunk célja, hogy az egymástól el nem választható gazdasági és szellemi szabadságunkat egyszerre őrizzük meg - mondta a köztársasági elnök.
 
Megnyitóbeszédében Bernhard Vogel, a Konrád Adenauer Alapítvány elnöke hangsúlyozta: Európa jövője a kulturális párbeszédtől függ, és a budapesti konferencia feladata elősegíteni ezt a párbeszédet, hogy hozzájáruljon az integráció elmélyítéséhez. A legfontosabb feladat Európa valódi integrációja, szellemi és morális egyesítése - mondta. Magyarország a történelem folyamán kétszer is példát mutatott: az 1849-es szabadságharccal, amelynek zászlóvivői: Petőfi Sándor és Kossuth Lajos az Európa szívében egyesülő nemzetek szövetségében látták az ország jövőjét, és 1956-ban, amikor csak tankokkal sikerült letörni a tömegek szabadságvágyát. Az alapítvány elnöke hozzátette: Mindszenty József prímás a kommunizmus elleni harc jelképe lett az egész szabad és keresztény Európa számára. A keresztény hit Európa alapját képezi, a magyar államalapítás és Magyarország európai identitása a kereszténységben gyökerezik.
 
A szocialista országokban nem csak meggyőződéses kommunisták éltek, sőt a hidegháború alatt az emberek - minden elnyomás ellenére - igyekeztek védelmezni az európai értékeket és hagyományokat -jelentette ki az elnök. A kettészakadt Európa évtizedei alatt megmaradt az összetartozás igénye, és elősegítette a kontinens újraegyesítését, amiben Magyarország döntő szerepet játszott. A magyarok elsőként kérdőjelezték meg a vasfüggöny szükségességét, és a soproni Páneurópai piknik, majd az azt követő határnyitás az európai humanitás példája volt. Vogel kiemelte a hazájában jól ismert Konrád György, Kertész Imre és Esterházy Péter szerepét a németmagyar irodalmi párbeszédben és a történelmi emlékezet megerősítésében. Bernhard Vogel szerint Magyarország minden tekintetben megfelelt az uniós kritériumoknak, és 2004. május elsején "européerré vált", ezzel - a többi új tagállammal együtt - joga van ahhoz, hogy ne csak "újonc" legyen, hanem feltétlenül szükséges alkotórészévé váljon ennek az uniónak. Úgy véli, Magyarország jutalom Európa számára. Az ország felelősségteljesen végzi feladatát. Már az Antall-kormány alatt életbe lépett egy példaértékű törvény a kisebbségek védelméről, az Orbán-kormány pedig vezető szerepet játszott.a nyugat -balkáni béke elősegítésében. Hogy Szerbia esélyessé válhatott a demokráciára, javarészt Magyarországnak köszönhető. Délkelet-Európa stabilizációja korántsem ért véget, Magyarország hídszerepe továbbra is elengedhetetlenül szükséges.
 
A háromnapos konferencián megszólaltak német, magyar, román, szlovák, lengyel és cseh egyetemi tanárok, felolvasott Kalász Márton, Uwe Kolbe, Konrád György és Dalos György. Nagy várakozás előzte meg Schmidt Mária péntek délelőtti előadását. A szervezők közül többen elmondták: azért kíváncsiak a Terror Háza Múzeum igazgatójának véleményére, mert a holokauszt és a kommunizmus rémtetteit együtt tárgyaló, egymással összevető előadás mindmáig heves vitákat robbantam ki Németországban. Schmidt Mária a buchenwaldi példából indult ki: mint azt már lapunk hasábjain is megírta, a buchenwaldi lágermúzeum tervezőinek fantáziáját nem mozgatta meg, hogy a holokauszt túlélőinek kiengedése után az oroszok 1945-ben speciális tábort létesítettek ugyanott. A múzeum vezetése úgy döntött, hogy a szovjet tábor rabjaival foglalkozó tárlat a főtáborból nem látható részre, egy újonnan fel-húzott, jellegtelen épületbe kerüljön. Bár a rabok ugyanazokban a barakkokban szenvedtek, az őrök ugyanabból a huszonhárom őrtoronyból felügyelték őket, az áldozatok emlékét mégis egymástól mereven elkülönítve őrzik. A 2. számú speciális tábor tragédiáját és az ott elpusztítottak emlékét úgy őrizték az NDK-ban, mintha a amerikai felszabadítók megérkezésével lezárult volna a pusztítás története. A tényt hogy a terror az oroszok fennhatósága alatt is folytatódott, elhallgatták. A német értelmiségi elit jelentős része évtizedek óta rituálisan idézi újra csak és kizárólag a nemzetiszocialista szégyen-múltat, ezzel mérgezve saját magát és Európát. Miközben Auschwitzot és Hitlert abszolutizálja, relativizálja az azt megelőző, az azzal egyidejű és az azóta elkövetett bűnt. Schmidt figyelmeztetett: a német szellemi élet még mindig nem adott választ arra a kérdésre, hogy a két láger egymással Összehasonlítható-e, miközben az ország egyik fele mindkettőt megszenvedte. A konferencia résztvevői által meglátogatott Terror Házáról Schmidt Mária elmondta: a budapesti terrormúzeum a magyar társadalom számára a huszadik század mindkét rémuralmát szimbolizálja, és már a megnyitása előtt heves érzelmeket váltott ki, példátlan médiahadjárat indult meg a múzeum ellen. Balliberális véleményformálók a nyilaskeresztes és a kommunista rémtettek összehasonlításában a helytálló történetírás elleni nyílt támadást vélték felfedezni.
 
A buchenwaldi múzeum a Terror Házával szemben a barakkokon kívülre száműzte az ugyanazon a helyszínen végrehajtott kommunista terror emlékét. Vajon a buchenwaldi koncentrációs tábor kettős emlékhelye lenne a pontos lenyomata a huszonegyedik századba lépő Németország önmeghatározásának? - tette fel a kérdést Schmidt Mária. Ez a kettős mércével mérő, hideg, érzelemmentes megközelítés számít politikailag korrektnek? Egy olyan országban, ahol két rémuralmat is át kellett élniük az embereknek, a kétféle diktatúra által okozott szenvedések táján kellene keresni a közös nevezőt - mondta.
 
Günther Rüther, az alapítvány kulturális részlegének vezetője úgy látja, az egyik diktatúra kvázi feldolgozottnak tekinthető, a másik viszont korántsem. Németország sokat tanulhatna más országoktól, hogyan dolgozza fel a két összefüggő témát.
 
AKTÍV RÉSZVÉTEL
 
A Konrád Adenauer Alapítvány politikai jellegű, 1964 óta viseli az első német szövetségi kancellár nevét. Németországban két oktatási központban, huszonegy képzési szervezetben végzi munkáját, Budapesten 1990 óta van képviselete. A politikában való aktív részvételre ösztönöz Konferenciáin Bernhard Vogel elnök szerint olyanok számára biztosítanak találkozást akiknek "mondanivalójuk". A Változó Európa című konferenciasorozat a 2002-es prágai és a 2003-as gdanski tanácskozás után érkezett Budapestre, hogy a német és kelet-közép-európai előadók mellett és irodalmi élet képviselőit. A tegnap véget érő konferencia az identitás, a keresztény értékek és a diktatúrák Összevetésének témáját dolgozta fel.
 
ÚJ EURÓPAIAK
 
Ma nyílik meg Budapesten a Cseh Centrumban 17 órától Karol és Matús Benicky: Új európaiak című fotókiállítása. Az EU-hoz tavaly csatlakozott országok fővárosairól és környékükről készült fotók vándortárlata március 29-ig tekinthető meg. A cseh Art Benicky Kiadó Európaiak című fényképalbum-sorozatának harmadik kötete az Új Európaiak, s az ebben található képek alkotják a vándorkiállítás anyagát. A fényképeken a visegrádi országok, majd a többi újonnan csatlakozó ország fővárosa {Prága, Pozsony, Budapest, Varsó, Valletta, Nicosia, Ljubljana, Vilnius, Riga és Tallinn) mutatkozik be - mintegy szimbolizálva Európa egységesülésének folyamatát. A vándorkiállítás fővédnöke: Pavel Bém, Prága főpolgármestere.


      vissza



 




  Fejlesztette a
CENTER.HU Kft.



www.lakossagcsere.hu www.svabkitelepites.hu www.xxszazadintezet.hu www.xxiszazadintezet.hu www.terrorhaza.hu www.orwell.huwww.koestler.hu www.magyarforradalom1956.hu www.szexualisforradalom.hu www.magyarholokauszt.hu www.delvidekitragedia.hu przewoznik.terrorhaza.hu http://www.habsburg.org.hu
       Adatvédelem  |  Impresszum